Nezařazené

20 míst, co určitě navštívit v Londýně!

Londýn je moje srdcovka. Miluju poslouchat angličtinu všude kolem a za poslední dobu sem si neskutečně oblíbila tu britskou. A to jídlo? WOW! 

Na Londýně mě nadchla právě síť zdravějších fastfoodů Pret a manger. Nejen že měli super kafe,  ale taky čerstvé ovocné šťávy, turmeric a ginger shoty (LOVE!!!), sendiče a saláty…
Navíc se snaží dělat i něco eko, proto už jsou některé obaly a příbory s rozložitelného materiálu. Což mě docela potěšilo. 

 

V Londýně je poměrně drahé ubytování… My zvolili ubytování přes AirBnb. Na internetu to vypadalo slušně, ve skutečnosti se to od fotek dost lišilo, ale na ty tři noci to bohatě postačilo. 

Ještě než sme dojeli, udělala sem podrobný plán na každý den, abychom využili každou minutu. Ano, ne vždycky to bylo podle představ, nakonec se hodně věcí měnilo (hlavně kvůli počasí, což se dá od Londýna očekávat), ale i přesto jsme všechny věci v seznamu stihli. 

Tady chci sepsat 20 míst, kam podle mě stojí za to zajít. Samozřejmě, že těch míst je Londýně mnohonásobně víc. Tohle je takový můj seznam oblíbených nebo zajímavých spotů, který bych doporučila každýmu “prvonávštěvníkovi”. 

Součástí jsou i mapy tras, které mi přijdou fajn.

TIP:
Určitě se vyplatí koupit si Oyster Card – je to prostě karta na veřejnou dopravu, kde nahrajete peníze a pak jezdíte busem nebo metrem, dokud tam jsou peníze. Dá se koupit na každé stanici metra. 

1. Picadilly Circus 

Řekla bych, že taková londýnská verze Times Square. Velké reklamní obrazovky, které žije ve dne i v noci.

2. Trafalgar Square

Rozlehlé náměstí se sloupem, na kterém je socha admirála Nelsona jako připomínka bitvy u Trafalgaru. Na náměstí je i Národní galerie, do které je vstup zdarma. 

3. Buckingham Palace

Pokud se Vám podaří, zkuste zajít v paláci v podvečer. Není tu tolik lidí jako přes den a máte čas si všechno projít svým tempem.

 4. St. James Park

Stačí mít u sebe kousek chleba a začíná divadlo. Veverky, holuby, labuťě… (Místní asi nejsou moc rádi. ups.)

5. Downing Street 10 

Sídlo britského ministra. 

6. Westminster Abbey 

Westminsterské opatství je nádherný chrám, který vypadal možná ještě líp ve večerních hodinách, kdy jsou vidět osvětlené vitráže. Je známý pro konání korunovací, svateb a taky hrobka (nejen) angických panovníků.

7. Westminster Palace a Big Ben

Kdo by neznal Big Ben? Hádám, že je to první věc, kterou si většina lií představí, když se řekneš Londýn. Symbol této metropole se ve skutečnosti jmenuje Elizabeth Tower, Big Ben je název zvonu uvnitř. Bohužel bude ještě do roku 2021 schovaný pod lešením.

8. Sky Garden

Tato zahrada v oblacích je naprosto vyjímečná. Je to džungle uprostřed města, která nabízí výhled na centrum. Přes řeku stojí the Shard – nejvyšší budova Británie. Jde odtud vidět do zahrad Tower of London a na ostatní mrakodrapy jako je třeba známá okurka.
Vstup je ZDARMA, jen e potřeba si vstup zaregistrovat s předstihem na určitou hodinu přes jejich webový stránky. 

9. King’s Cross 

Kdo chce fotku s hůlkou, polovičním vozíkem na kufry a šálou jako ze světa HP? Možná si chvíli postojíte v řadě, ale za to budete mít fotku. Tuctovou. Tématickou. Jako vlastně většina lidí v Londýně… 😀 

10. Harry Potter – Warner Bros Studios

Tak tady není o čem mluvit. Chápu, že ne každej má Harryho Pottera rád, ale každej fanoušek by byl úplně vedle. Originální kostýmy, místnosti, filmový triky. Úplně geniální.

11. Borough Market

Úžasný jídlo. Je tu klasické britksé Fish & Chips, koblížky, asijská jídla, indická. Plno pečiva, sýrů, ryby, masa, zelenina a ovoce. Prostě ráj.
U Borought Market je dům, který byl ve filmu Bridget Jones byt hlavní postavy. To je takový zajímavost pro fanoušky 🙂 

12. Tate Modern

Továrna přestavěná na muzeum moderního umění. Je zadarmo a vždycky je tam hodně zajímavostí. 

13. Millenium Bridge

Moderní most pro chodce, který vás přenese od Tate Modern ke Katedrále Sv. Pavla. Je to most, který byl i právě Harry Potterovi (Ikdyž je to časově nepřesná blbost.)

14. St. Paul Cathedral

Krom architektury je známá i pro svatbu Prince Charlese a princezny Diany. 

15. Tower of London

V pevnosti Tower jsou uložené korunovační klenoty. Dřívější palác, později vězení nebo místo korunovací leží hned u řeky Temže. 

16. Tower Bridge

Hned vedle Tower of London je zvedací modrý most, který je nejspíš taková druha ikona města. Kdy se most zvedá se dá zjistit na internetu a je možný sledovat zvedání přímo uprostřed mostu, na proskleném přechodu. 

17. China Town

Zábava, barvy, jídlo, jídlo, jídlo… 

18. Oxford Street 

Ulice obchodů. Luxusních. Jako jo, je tu třeba i Primark (a pár let zpět, kdy blíž k nám žádnej nebyl, byl to ráj pro všechny shopaholičky :D)

19. Hyde Park

Kup si sendvič, limču a udělej si malej piknik. Určitě bude hodně k vidění.

20. Greenwich Observatory a Prime Meridian

Poslední na mým seznamu oblívbenců je park Greenwich Je sice trošku dál od historického centra, ale park je velkej, klidnej a u observatoře je k vidění i nultý poledník. Je to super na vypadnutí z rušného města. 

A tady je mapa s návrhy tras: snad to pomůže těm, co se poprvé chystají do Londýna na vlastní pěst. Držím palce, to dáte! 🙂

 

 

 

 

Facebook Comments

No Comments Found

Leave a Reply