Lifestyle Recepty

Jak na perfektní makronky

Makronky jsou docela specifická věc a ještě sem neviděl člověka, kterej by je udělal správně napoprvé. Prý hodně záleží i na počasí – například když je hodně vlhko, nemusí se správně uschnout a podobně.

Už jsem je dělala mockrát a asi po dvaceti neúspěšných pokusech sem to vzdala. Teď uždělám makronky ráda a skoro vždycky se mi povedou… Napadlo mě sepsat v několika odstavcích jak makronky co nejmíň pokazit. Přece jenom ingredience nejsou nejlevnější a zbytečně je vyhazovat, protože nejsem pořádně připravená… to se nevyplatí.

Já dělám makronky z italského meringue, proto netvrdím, že vše co tu píšu je u všech receptů pravda. Francouzský způsob má jiný postup a ne vždy se daří. Tady je můj způsob, se kterým mám vždycky zaručeně super výsledek.

Mouka

Mouka musí být VŽDY mandlová! (EDIT: Prý může být i lískooříšková, ale nedá se zaručit správný výsledek.) Dodržujte fakt originální recept a neexperimentujte. Nevyplácí se to. V žádným případe tam nesmí obyčejná mouka! Ani pšeničná, ani kukuřičná, ani ovesná. Makronky jsou prostě pusinky s oříškovou moukou, není to buchta.

Nesnažte se mlít mandle doma. Domácí robot není dělaný na to, aby vám z mandlí udělali mouku. Bohužel už po několika vteřinách mletí se z mandlí začne uvolňovat tuk a budete z toho mít akorát tak domácí mandlové máslo…

Mandlovou mouku prosejte přes jemnější sýto. Čím menší kusy v mouce budou, tím hladší povrch makronky budou mít.

Prosátou mouku rozpřostřete na plech a asi na 150° C opečte 5 minut, potom promíchejte a nechte péct dalších 5 minut. Z mouky se vypaří přebytečná voda, která by mokronkám zabraňovala vysušení. Navíc opečené mandle chytnou výraznější chuť. 

Bílky

Někde uvádí, že vajíčka by měla být venku alespoň den. Já to nejdřív považovala za zbytečnost, ale má to svůj důvod. Bílky nechané mimo ledničku se začnou (logicky) “kazit”. Tím pádem se uvolňují vazby, které bílek drží pohromadě. Vajíčka se líp šlehají a drží pevnější tvar.

Já většinou ráno vytáhnu vejce z ledničky, oddělím bílky od žloutků a protlačím bílky přes sýto. Má to podobný efekt a dá se s nimi pracovat skoro hned. Každopádně pokojová teplota je základ…

Opravdu si bílky navažte – nedávejte je tam od oka – ano, 75 g jsou asi tři bílky, ale rovna u makronek bych to nepokoušela a držela se receptu.

Sirup

Než se vyšlehají bílky, uděláme sirup. Tady se opravdu hodí pořídit si teploměr. Nejdřív se si říkala, že kvůli jednomu receptu nebudu kupovat teploměr, ale určitě se v kuchyni neztratí.

Pokud v receptu sirup není, jedná se nejspíš o francouzský způsob – (ten já ale moc nedoporučuju). Sirup bílky zpevní a svou vysokou teplotou ochrání před bakteriemi (Někdo třeba sníh dělá nad horkou párou..).

Ostatní ingredience

Vzhedem k tomu, že v některých fázích hraje roli každá minuta, fakt doporučuju si všchno nachystat a namističkovat dopředu. Pak jen mícháte a máte relativně pořád pořádek.

Velikost a tvar makronek

To, jak budou makronky velké je jen na vás. Já z vlastní zkušenosti vím, že dělat 2,5 cm a menší není moc v pohodě, protože jsou vysušené i přes kratší čas pečení. Nejideálnější je makronka asi 3-4 cm velká. Pokud nemáte silikonové podložky s nákresem, můžete si vytiskout kolečka na papír, na který dáte papír pečící a “vyplníte”.

Za sebe nedoporučuju silikonové podložky z IKEA, jsou měkké a vlní se, makronky pak nejsou rovné. Já mám podložku se skelným vláknem uvnitř (dá se koupit různě na netu, já mám od italské značky PAVONI z toptortičky). Je super nejen na markonky. Nově mám i silikonovou podložku do tvaru srdíček s vyvýšenými okraji, s tou se mi ale nepracuje tak dobře. 

Stejně jako kolečka se dají udělat i ostatní tvary, například srdíčka nebo mickey mouse.

Bouchání

Aby vyšly zbytečné bublinky z těsta, musíme několikrát bouchnut o stůl, případně chytit pečící papír s plechem a pobouchat plech zespodu. Připomínám držet i ten papír, rád se stěhuje, když se do něj bouchá.

Schnutí

Hodně důležitá část! Bez ní makronky nebudou vypadat jako markonky. Jde o to, aby z vrchnu makronka uschla a při pečení vlhkost utíkala spodem, čímž vytvoří sukýnku, kterou u makronek chceme.

Nejde uplně přesně říct, jak dlouho se musí sušit. Záleží  to právě na tom počasí, ale taky jestli se mouka předem zbavila vlhkosti.

Někdy stačí 20 minut, někdy i dvě hodiny. Bude to mít i co dočinění s velikostí. Pokud bude makronka menší než 4 cm, bude schnout kratší dobu, než ty velké 10 centimetrové.

Já zkouším jak moc je skořápka pevná asi po dvaceti minutách. Když se lehce dotknete boku – nesmí se lepit na ruku. Pokud je z vrchu pevný, počkáme ještě pět minut (pro jistotu) a hurá do trouby.

Pečení

Nastavte si časovač, fakt záleží na minutách a když budete dělat dýl než máte, budou suché a hnědě, což zrovna u barevných makronek není pěkné.

Po upečení necháme ABSOLUTNĚ vychladnout. Teprve až jsou studené, můžeme je lehce odlepit od papíru. Jinak se makronka rozpůlí a přiložením zpět už se neslepí.

Náplň

Můžeme naplnit vlasně čímkoliv. Čokoládovým ganache, mascarpone, ovocnou marmeládou, nutelou… Důležitý ale je, aby se naplnily dostatečně dopředu – čímž se propojí chutě a skořápky zevnitř změknou. Nejlépe den dopředu. 

Pravděpodobně už víc rad na skvělou makronku nemám. Doufám, že pomůže a budete se moci pochlubit krásnými mandlovými pusinkami!

Facebook Comments

No Comments Found

Leave a Reply