Nezařazené

Játrová paštika

Tahle boží paštika u nás jede. Funguje skvěle i ve skleničkách jako jedlý dárek. Recept je strašně moc variabilní – je možné použít víno červené, nebo bílé. Koření se dá různě namixovat, může se přidat víc smetany pro řidší konzistenci, nebo naopak smetanu pořádně vyvařit, aby byla paštika tuhá. Dávám recept na to, co nejvíc sedí právě nám.

Potřebujeme:

  • 500 g kuřecí játra
  • 250 ml 33% smetany ke šlehání
  • 200 ml kvalitního červeného vína
  • 1 cibule
  • 100 g másla na opečení, 200 g másla na zašlehání
  • koření: tymián, rozmarýn, jalovec, nové koření, bobkový list, hřebíček
  • mandle, brusinky (volitelné)

Úplně na začátek dám do rendlíku víno, které rozehřeju, dovnitř dám veškeré koření a než ho budu potřebovat, nechám ho prohřívat, aby se koření vyvařilo. Koření je lepší rozklepnout v hmoždíři, aby se z něho lépe dostalo aroma.

Játra si očistím od blan, nakrájím na menší, asi centimetrové kousky
Po ní nakrájím cibuli na jemno.

Cibuli přesunu na širší pánev spolu s máslem a opeču do zlatova.
Přidám játra na kousky. Ta se musí opéct důkladně ze všech stran.
Až začnou chytat barvu přileju víno. To liju přes sítko, aby se mi nedostalo koření mezi játra. Jediné co přendám na pánev je tymián a rozmarýn. Víno nechám úplně vyvařit.

Až se játra opět smaží a nevaří, je čas přilít smetanu. Je možné jí dát méně a později přidat, pokud by byla konzistence moc hustá. Já ale dávám celých 250 ml. Smetanu prohřeju a přendám do vyšší mísy, abych mohla vše rozšlehat tyčovým mixérem.

Mixuju hned, nečekám až směs vychladne. Je potřebné směs vyšlehat co úplně do jemna. Postupně přidávám zbytek másla. Konzistence by měla být více tekutá – pokud je už teď hustší (jako uvařená krupičná kaše), bude po vychladnutí hodně hustá a bude se hůř natírat na pečivo. V této částí přidávám mandle nebo brusinky. Dá se udělat i verze s pekany, pistácemi, nebo udělat paštiku čistou a nepřidávat nic.

Zalejeme máslem, případně dáme do másla bylinku na ozdobení. Necháme vychladnout a podáváme. V případě dárku není od věci paštiku zavařit, aby déle vydržela.Facebook Comments

No Comments Found

Leave a Reply