Lifestyle Recepty Ze života

Kurz Perfektní steaky – Chefparade Bratislava

Musím říct, že chodit se do školy učit vařit nový a nový jídla je fakt pecka. Škola vaření Chefparade v Bratislavě má hodně kurzů – od masa až po sladké. Já dostala poukaz na tři kurzy. A protože jsem potřebovala vybrat poukaz co nejdřív (strašně jsem se těšila!) tak jsem vybrala steaky – Protože ne všichni je umí udělat správně. A já je chci umět udělat správně. 😀

Škola je krásně zařízená. Všechno je přehledné, jednoduché, čisté. Dostala jsem zástěru s logem školy a šli jsme na to.

První “chod” bylo hovězí carpaccio. Na steaky se používají jen některé části hovězího, na tento recept jsme použili flank steak.
Na tomto receptu nebylo nic extra složitého. Nejduležitější je nakrájet maso na opravdu tenklé plátečky, aby se celé namarinovalo. I přes to, že je carpaccio ze syrového masa (čehož jsem se docela bála… Třeba takový tatarák mám ráda, ale sama doma si na něho taky netrufnu) chutnalo skvělej a směs ve které bylo maso chvíli naložené ho zjemnila a vůbec nechutnalo jak syrové.

Carpaccio jsme podávali s rukolou, rajčaty, zakáplé olivovým olejem, zbytkem marinády, balsamikovým octem a parmezánem. Jak jsem říkla, nejduležitější je mít plátky opravdu tenké. Jinak se maso hůř žvýká a není to moc chutný…

Další na řadě byl steak z vysoké roštěné. Nepoužili jsme moc koření, jen základní  – sůl, pepř, zakapané olivovým olejem a k tomu čestvé bilinky. Konkrétně timián a rozmarýn. Asi bude něco na tom, že čím méně koření použijete, chuť je opravovější.
Další důležitá věc – maso by se před vařením nemělo oplachovat vodou. Doslova se z něj smyje chuť. Stačí ho osušit paírovými ubrousky. Mělo by se minimáln půl hodiny nechat odpočinout při pokojové teplotě.


K tomu jsme ogrilovali zeleninu a udělali skvělou pepřovou omáčku. Ne, nedělá se to ze sušeného pepře, jak jsem se to dřív snažila dělat doma já 😀 Používá se zelený pepř v nálevu (Já osobně jsem ho ještě v obchodě neviděla, ale možná jen proto, e jsem ho nehledala. Každopádně v tescu ho údajně mají.).

Mám radši propečenější maso, proto jsem steak opékala o něco déle než ostatní. Po dopečení by se mělo maso nechat odpočinout stejnou dobu, jakou se peklo. Já dělala steak z každé strany 5 minut, proto jsem dalších 10 minut nechala maso vstřebat šťávu.

Další steak byl opět flank steak. Dělaný stejným způsobem, akorát při podvání jsme jej nakrájeli na plátky. 

K druhému steaku jsme udělal cibulový konfit jako omáčku. Konfit je z červené cibule a červeného vína… cibule se opéká nejdřívě na sucho, pustí šťávu a začne karamelizovat. poté se podleje vínem a dochutí se. 

Na závěr dokonalá sladká tečka. Fakt nelžu, když říkám, že jsem nikdy nejedla lepší dezert!
Flambovaný ananas!!! Nevím proč přesně je to tak dokonalý. Ale opečený ananas a ze zbylého karamelu udělaná omáčka podávané s vanilkovou zmrzlinou – to je sen.
Celkově bych o škole řekla, že je to fakt zajímavej způsob jak dat žaludku zabrat. Myslím, že budu trávit ještě tak půl roku, a to jsem tam byla před měsícem. Určitě jsem se naučila mnoho užitečného. Už se těším, až budu steaky zkoušet i v létě na grilu.

 

Facebook Comments

No Comments Found

Leave a Reply