Recepty

Makronky

Recept na ty nejlepší makronky co znám. Receptů je na internetu nespočet, já se ale vždy řídím přímo tímto a vždycky se mi povedou.

Zbytek rad jsem sepsala ve článku Jak na perfektní makronky, tak se podívejte, všechny rady jsou důležité.

Ingredience

Mandlová pasta:

200 g mandlové mouky
200 g práškového cukru
75 g bílků

Sirup:

200 g krupicového cukru
50 g vody

Sníh

75g bílků
+ později sirup

Postup

Mouku a cukr smícháme, lehce promixujeme a prosejeme přes sýto.

Přidáme bílky a umícháme hustou kaši. V kaši nesmí zůstat ani kousíček suché směsi, vše musí být důkladně promíchané. Prozatím dáme stranou.

V robotu nebo misce s ručním mixérem si nachystáme druhou půlku bílků.

Smícháme krupicový cukr a vodu a dáme vařit. Teploměrem hlídáme teplotu 114° C. Až jí dosáhnete, začněte šlehat bílky. Když teploměr v sirupu ukazuje 118° C, začneme tenkým pomalým proudem plynule vlévat do bílků a šleháme dál. bílky jsou akorát, pokud se na metličce udělá sněhová špička a při otočení vzhůru nohama se maximálně lehce nakloní, nespadne dolů.

Hotový sníh postupně vmícháváme do husté kaše. Pomyslně ho rozdělíme na tři části. Napoprvé a snažíme vmíchat vše pevnější rukou (aby se celá kaše rovnoměrně smíchala se sněhem), na podruhé už si dáváme pozor a jen směs nabíráme zespodu a lehce překládáme. Na potřetí už jen lehce protáčíme a sledujeme, jestli se vše spojilo. Sníh by se jinak poničil. Hotové správné těsto by mělo mít konzistenci lávy. Musí se lehce roztékat, ale ne moc, aby se těsto nerozteklo po celém plechu. U makronek se nesmí těsto ani přešlehat (roztékalo by se) ani nedošlehat (bylo by moc husté a dělalo by špičky).

Těsto dáme do cukrářského sáčku s hladkou špičkou. Plníme z vrchu (musí být kolmo) a neděláme kolečka. Tlačíme směs jen doprostřed, při dosažení požadované velikosti přestaneme tlačit a rychlým krouživým pohybem zakončíme makronku – neděláme moc vysoko, aby nezůstala špička.

Naplněné plechy zespodu poklepeme, případně několikrát bouchneme o stůl. Tím vyjdou nahoru bublinky, které párátkem praskneme.

Přichází na řadu sušení. Může trvat 20 minut, ale klidně i dvě hodiny. Pokud je makronka na dotek suchá, může do trouby.

Pečeme na 160 stupňů (zvrchu i zespodu) asi 12 minut. Po upečení necháme úplně uschnout, teprve potom sbíráme z plechu.

Naplníme asi den před podáváním (nejlepší jsou ganache z hořké čokolády, vyváží chuť sladké skořápky) a hodinu před podáváním vytáhneme z ledničky.

 

Facebook Comments

No Comments Found

Leave a Reply