Recepty

Mini Pavlova | Recept

Dezert Pavlova jsem nikdy v životě nejedla. A taky jsem si říkala, že o vůbec nic nepřicházím, protože nejsem moc velkej fanda pusinek. Nicméně vzhledově se mi dort strašně moc líbil. Odhodlávala jsem se ho upéct asi půl roku, ale vždy jsem to odložila, protože jsem sama sebe přesvědčovala, že je to určitě pracný. Blbost. Je to jeden z nejjednodušších dortů – jen ta doba pečení je o něco dělší, ale nemusí se u toho stát a napomáhat tomu. 

Samozřemě velká Pavlova bude trvat ještě o to dýl, proto jsem se rozhodla udělat mini verze. Jsou hezké a jedoduše rozdělené na porce. 
Ještě předtím, než se pustíš do pečení – pár mých tipů a připomínek, které mohou být užičetné. 

 1. Vanilkový extrakt – použij opravdový vanilkový extakt, ne aroma. Jo, od Dr. Oetkera sice stojí jen 25 Kč, ale nemá to s vanilkou nic společnýho. Je to chemická náhražka a aby to šlo cítit, je potřeba toho dát hodně. Oproti tomu jde koupit vanilkový extrakt (například v Marks & Spancer), který stojí 199 Kč, ale vydží tak 10x déle, protože stačí přidat fakt jen malé množství. Samozřejmě se dá extrakt vyrobit i doma. Vanilkové lusky (které by se jinak po použití vyhodili) nalož do vodky a v tmavé místnosti nech louhovat asi 8 týdnů.
 2.  Kopečky nebo hnízdečka ze sněhu můžeš udělat buď lžičkou – jen naber, rozplácni, lžičkou vytvaruj do požadované velikosti a pak lehce promáčkni důlek uprostřed.
  Nebo vem zdobící sáček s kulatou trezírovací špičkou (může být i hvězdičková, každému se líbí něco jiného…) a udělej kolečko o požadované velikosti a poté okraje – přesně jako hnízdečko. Mně osobně se líbí víc první varianta. Je to takové ležérní, jednoduché a co si budem – není toho potom tolik na umývání. 
 3. Šlehačku s marcapone stačí šlehat jen pár minut. Hlavně nepřešlehej! Šlehačka by se začala srážet a bylo by z ní máslo. 
  Cukr přidávej podle chuti, ale vhledem k tomu, že pusinky jsou samy o sobě dost sladké, stačí fakt málo. Já pro svěžejší chuť přidávám i nastrouhanou kůru z limetky.
 4. Měly by se sníst nejpozději do 48 hodin, jinak začínají nasakovat vlhkost a špatně se jí (a manipulace je fakt strašná, úúúplně se rozpadají…)
 5. Ovoce se dá použít vždy podle sezóny, může být opravdu zajímavá zimní Pavlova s jablky, skořicí, nebo třeba s rebarborou nebo marakujou. 
 6. Recept jsem zkusila hodit do “receptové formy”, takže se dá krásně vytisknout a schovat do kuchařky 🙂 (pro všechny, kteří mají rádi recepty na papíře, jako já…)
 7. Dobrou chuť!

Mini Pavlova

Prep Time 25 minutes
Cook Time 1 hour 30 minutes
Total Time 1 hour 55 minutes
Servings 20 ks

Ingredients

Pavlova

 • 6 ks bílků pokojová teplota
 • 1,5 hrnku cukru krystal
 • 2 lžičky kukuřičného škrobu
 • 1/2 lžičky citronové šťávy
 • 1/2 lžičky vanilkového extraktu

Krém

 • 1 ks šlehačka 30%
 • 1 ks mascarpone
 • cukr podle chuti
 • 1 lžička kůry z limetky/citronu volitelné

Ozdoba

 • jahody
 • ostružiny
 • borůvky
 • maliny
 • máta

Instructions

Pusinky

 1. Troubu si rozehřejeme na 180° C.

 2. V robotu (připadně ručně, jen je to zdlouhavější...) začneme šlehat bílky. Ve chvíli, kdy jsou našlehané přidáváme postupně cukr - po menších částech. Šleháme až do pořádné pevné konzistence.Pozná se to podle špičky - balónovou/šlehací metličku vytáhněte ze směsi a pokud špička drží nahoru, je sníh dostatečně pevný. 

 3. Přidáme kukuřičný škrob, citronovou šťávu a vanilkový extrakt (ale opravdový, ne ten za 10 korun - je to jen chemická náhražka, který nemá s vanilkou nic společného a akorát to kazí celkovou chuť.) a ještě tak minutku šleháme na nižší stupeň.

 4. Na plech děláme asi 10ti centimetrová kolečka a uvnitř uděláme menší důlek (lépe v něm pak drží krém).

 5. Pečeme asi hodinu a čtvrt, poté vypneme troubu, otevřeme dvířka a necháme Pavlovy dojít. 


Krém

 1. Do robotu dáme šlehačku a mascarpone a šleháme do hustého krému. Volitelně můžeme přidat cukr a kůru z limetky/citronu. Dezert bude svěží a vyváží tu sladkou chuť pusinek.


Kompletování

 1. Po úplném vychladnutí lžičkou nebo zdobícím sáčkem dáme krém na pusinku a dozdobíme jakámkoliv ovocem - já používám maliny, jahody, ostružiny, borůvky nebo i plátek limetky.

 2. Nejlepší je nechat Pavlovy nasáknout přes noc, ale může se jíst hned po vychladnutí - čím déle se nechají dohromady s krémem, tím více se rozpadají, proto není nejlepší je nechávat déle jak jeden den.

Facebook Comments

No Comments Found

Leave a Reply

Recipe Rating